Viac
Pridajte sa na Facebooku
Finančná podpora

Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Mnohopočetný myelóm

Mnohopočetný myelóm je nádorové ochorenie spôsobené zhubnými plazmatickými bunkami. Zdravé plazmatické bunky sa nachádzajú v kostnej dreni, mäkkom tkanive vo vnútri kostí. Sú dôležitou súčasťou imunitného systému, pretože vytvárajú protilátky, ktoré pomáhajú telu bojovať proti infekcii. Keď sa plazmatické bunky stanú rakovinovými a začnú nekontrolovateľne rásť, nedokážu bojovať proti infekciám a bránia tvorbe zdravých krvných buniek – červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Nedostatok červených krviniek (anémia) sa prejavuje bledosťou, slabosťou, únavou. Zníženie hodnoty krvných doštičiek (trombocytopénia), spôsobuje zvýšenú krvácavosť a tvorbu modrín. Nedostatok zdravých bielych krviniek (leukopénia) znižuje obranyschopnosť organizmu.

Myelóm nezriedka zasiahne aj bunky, ktoré sa starajú o pevnosť kostí. Zvýšená lámavosť kostí  vedie k zvýšeniu hodnôt kalcia v krvi. 

Mnohopočetný myelóm je nevyliečiteľné, no dobre liečiteľné ochorenie. Základom úspešnej liečby je objaviť myelóm včas.