Stanovenie pokročilosti ochorenia – stážovanie NHL (zaradenie do určitého štádia) slúži na ohodnotenie agresivity ochorenia a na to nadväzujúci výber vhodnej metódy liečby. Na určenie štádia NHL sa používa klasifikácia Ann Arbor, ktorá rozlišuje štyri štádiá NHL:
Každé zo štádií sa ďalej rozdeľuje na A a B podľa neprítomnosti alebo prítomnosti jedného alebo viacerých celkových príznakov, ktorými sú:
A znamená, že u pacienta sa nevyskytuje žiaden z týchto príznakov, B znamená, že sa vyskytuje jeden alebo viacero z nich.
Ak sa u pacienta vyskytuje tzv. veľká lymfómová masa (bulky disease) znamená to, že má lymfatickú uzlinu, ktorá má v najväčšom priemere 10 a viac centimetrov alebo má v oblasti pľúc lymfocytovú masu zaberajúcu 1/3 (alebo viac) maximálneho priemeru hrudníka pacienta. Prítomnosť veľkej lymfómovej masy sa označuje písmenom X.
Štádium podľa klasifikácie Ann Arbor je jedným z klinických rizikových faktorov používaných Medzinárodným prognostickým indexom (IPI) na hodnotenie prognózy agresívnych lymfómov. Podľa IPI je nepriaznivá prognóza spojená s vekom viac ako 60 rokov, štádiom Ann Arbor III alebo IV, zvýšenou hladinou LDH (laktátdehydrogenáza) v sére, nižšou fyzickou zdatnosťou a zasiahnutím dvoch a viacerých nelymfatických miest.
Skutočnosť, že pacientov lymfóm je spojený s nepriaznivejšou prognózou však ešte neznamená, že sa pacient nemôže vyliečiť. Každý človek je individuálny a také je aj jeho ochorenie. Pri každom type lymfómu existuje reálna šanca na dosiahnutie dlhotrvajúceho ústupu ochorenia a pri mnohých typoch je aj reálna možnosť vyliečenia. Vo všeobecnosti pritom platí, že ak má pacient agresívnejšiu formu lymfómu, ktorá sa lieči “agresívnejšou“ liečbou, má šancu, že bude vyliečený, t.j. že riziko návratu ochorenia klesne po určitej dobe na minimum.
Ochorenie Covid-19 vyvolalo...
Akútna myeloidná leukémia je...
Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.