Mnohopočetný myelóm

Informácie o mnohopočetnom myelóme 

Mnohopočetný myelóm je nádorové ochorenie spôsobené zhubnými plazmatickými bunkami. Zdravé plazmatické bunky sa nachádzajú v kostnej dreni, mäkkom tkanive vo vnútri kostí. Sú dôležitou súčasťou imunitného systému, pretože vytvárajú protilátky, ktoré pomáhajú telu bojovať proti infekcii. Keď sa plazmatické bunky stanú zhubnými a začnú nekontrolovateľne rásť, nedokážu bojovať proti infekciám a bránia tvorbe zdravých krvných buniek – červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Nedostatok červených krviniek (anémia) sa prejavuje bledosťou, slabosťou, únavou. Zníženie hodnoty krvných doštičiek (trombocytopénia), spôsobuje zvýšenú krvácavosť a tvorbu modrín. Nedostatok zdravých bielych krviniek (leukopénia) znižuje obranyschopnosť organizmu.

Myelómové bunky vytvárajú a vylučujú špeciálne látky, ktoré zvyšujú odbúravanie kostí a brzdia tvorbu nových kostí. Preto myelóm spôsobuje u väčšiny pacientov bolesti kostí, ich odvápňovanie a zvýšenú lámavosť. Najbolestivejšia je obvykle dolná časť bedrovej chrbtice, ktorá je najviac zaťažovaná. Ak sú kosti veľmi narušené, hrozí riziko vzniku samovoľných zlomenín alebo zlomenín už pri minimálnom podnete.

Prejavy myelómu si môžeme zapamätať pomocou anglickej skratky CRAB:

       C (calcium) - zvýšené hodnoty vápnika v krvi – časté močenie, zvracanie,
       R (renal) - poškodenie obličiek - opuchy končatín, dýchavičnosť, poruchy močenia,
       A (anemia) - málokrvnosť – únava, slabosť, nevýkonnosť,
       B (bone) - poškodenie kostí  - úporné bolesti chrbta.

Mnohopočetný myelóm je zatiaľ nevyliečiteľné, no dobre liečiteľné ochorenie. Základom úspešnej liečby je objaviť myelóm včas.

Podrobné informácie o príznakoch, diagnostike a liečbe myelómu nájdete tu.  

Príbehy pacientov 

V apríli 2005 mi diagnostikovali nádorové ochorenie kostnej drene - mnohopočetný myelóm. Liečenie začalo vysoko dávkovanou chemoterapiou a následnou transplantáciou. autológnu transplantáciu som absolvovala vo februári 2006 vo veku päťdesiat sedem rokov. Počas transplantácie som sa stretla  s množstvom problémov ako asi každý, kto ju absolvoval. Vracanie, hnačky, plné ústa aftov, bolestivé prehĺtanie, nechuť k jedlu a nespavosť. Bolo to moje určite najhoršie obdobie v živote..

28. jún  2013. Dlho očakávaný piatok.  Pre študentov, lebo končí ďalší školský rok, ale najmä pre mňa, lebo končí jedna veľká etapa v mojom profesionálnom živote. Telocvičňa plná žiakov hučí... Pozerala som sa na ten úľ  a hlavou mi prebehli dlhé roky prežité za katedrou.  Niekedy ťažké, ale krásne.   Mala som rada svoju prácu, svojich žiakov, kolegov, zvláštny pach v triedach, ale čas sa naplnil  a treba ísť ďalej... Tešila som sa na tento deň dlho... Už som nevládala držať krok. Chcela som byť do konca dokonalá...Veľmi som chcela, ale síl už nebolo a ani chuti... Keď je človek unavený, už ho nič nebaví, začne mu všetko vadiť. Okrem školských povinností som mala za sebou aj ťažšie obdobie, keď som sa starala o maminku a potom prišiel 18. december a manželova roztrhnutá aorta s úspešnou operáciou. Túžila som byť s ním, chcela som, aby sme mali čas pre seba...

Ďaľšie príbehy pacientov a informácie o myelóme nájdete v časopise Krvinka 3/2019.

Viac
Pridajte sa na Facebooku
Finančná podpora

Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.